Popular Posts

Sprytne zakupy w internecie ... czyli tanio i bezpiecznie CZ.1

Dziś zaczynam z czymś nowym. Z racji nowej współpracy na blogu będą ukazywały się posty dotyczące zakupów przez internet. Dziś pierwszy post.

Każdy lubi kupować taniej. Dużo osób wie też, że bardziej opłacalne jest kupowanie przez internet. Tylko jak dobrze wybrać by nie zostać oszukanym? Na to pytanie uzyskacie odpowiedź w poradniku dla Kupujących opracowanym na przykładzie sklepu internetowego Kids Hits.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to najważniejsza rzecz, której nigdy nie powinna przyćmić cena produktu. Lepiej bowiem otrzymać dobry produkt w atrakcyjnej cenie niż zostać zwiedzionym superatrakcyjną ceną i dostać produkt kiepski lub nie otrzymać go wcale.

Aby ocienić czy wybrany sklep jest bezpieczny należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
1. Opinie innych użytkowników.
2. Staż sklepu na rynku.
3. Dane o sklepie, które można zweryfikować.
4. Szyfrowanie danych przesyłanych do i ze sklepu.
5. Dodatkowe czynniki.

1. Opinie użytkowników. 
Jest to zazwyczaj bardzo wiarygodne źródło informacji o rzeczywistym działaniu firmy. Poświęćmy chwilę, aby dowiedzieć się co o firmie sądzą jej wcześniejsi klienci, a będzie to bardziej wiarygodne niż najbardziej przekonujący baner reklamowy. Ważne aby opinie pochodziły z pewnego źródła oraz było ich na tyle dużo, aby wnioski mogły być obiektywne.

Na stronie głównej sklepu Kids Hits znajdziemy dwa odnośniki do niezależnych serwisów z opiniami od konsumentów. Pierwszym z nich jest konto Allegro prowadzone przez sklep oraz konto w serwisie zrzeszającym sklepy internetowe: Sklep 24. Jedno porządne źródło powinno być wystarczające, ale im więcej tym lepiej.

2. Staż na rynku.
Generalnie dobrze, aby sklep działał przynajmniej od 2 lat. Jest to czas, w którym najwięcej sklepów ogłasza upadłość, a ewentualnym oszustom zazwyczaj nie chce się tak długo budować swojej wiarygodności. Zupełnie nowe sklepy, nawet przy dobrych chęciach, często nie mają jeszcze dobrze opanowanych procesów organizacyjnych co może sprawić, iż jego realizacja nie będzie stała na najwyższym poziomie.
Kids Hits istnieje i działa nieprzerwanie od 2009 roku, więc stosunkowo długo.

3. Dane o sklepie.
Szukajmy ich w zakładce "Informacje", "Dane firmy" itp. 
Wśród danych udostępnianych przez Kids Hits znajdziemy m. in.: pełną nazwę firmy, adres, NIP, REGON,nr konta, dane kontaktowe. To gwarantuje praktycznie pełną przejrzystość sklepu i znacznie podnosi jego wiarygodność.
Naszą czujność powinny wzmóc sklepy, które podają jedynie strzępki informacji na swój temat, a możliwości kontaktu są mocno ograniczone (np. tylko przez formularz kontaktowy). 

4. Szyfrowanie danych.
Czyli w najpopularniejszej formie certyfikaty SSL. Służą do zatrzymania prób wykradzenia informacji (np. twoich danych osobowych) przesyłanych do i ze sklepu. Są to bardzo sporaduczne przypadki, ale lepiej dmuchać na zimne.
Sklep Kids Hits szyfruje dane w każdym miejscu swojego serwisu certyfikatem SSL o sile 128/256 bit. Jest to obecny standard i duża siła szyfrowania informacji. Twoje dane są zabezpieczone.

5. Dodatkowe.
Jeśli sklep spełnia powuyższe punkty to jest już naprawdę dobrze. Niektóre podmioty działają ponadstandardowo aby jeszcze bardziej wzmocnić poczucie bezpieczeństwa swoich obecnych i potencjalnych lkientów. Może to być np. przynależność do zrzeszęń podmiotów wymagających od swoich członków spełnienia wyśrubowanych standardów.
W Kids Hits jest to udział w programie Safe Bay promującego zasady fair play w internecie. Program ten szerzy dobry wizerunek sprzedawców internetowych oraz weryfikuje standardy działania swoich członków na wielu płaszczyznach (m. in. prawnych). Do swojego grona przyjmuje jedynie sklep, który spełniają wszystkie postawione kryteria.

To tyle na temat bezpieczeństwa. Podkreślmy to jeszcze raz. Nie dajmy się zwieść internetowym superokazjom bo jeśli jakaś oferta wydaje nam się podejrzana to w istocie pewnie gdzieś kryje się haczyk ...
Co tu jednak dużo mówić...kupując przez internet większość z nas liczy na atrakcyjną cenę. I słusznie bo wybierając mądrze kupujemy świetny produkt, a przy tym sporo zaoszczędzimy. A więc następnej części poradnika: CENA.
C.D.N.

Pozdrawiam,
Klaudia mama Kiry

Ps. Za około tydzień ciąg dalszy.

3 komentarze:

 1. Hmm.. ja i tak wolę kupić w tradycyjnym sklepie, bo nie zawsze ufam internetowym sklepom .
  Ale jest racja, że czasem nie ma na to czasu ;/
  Chciałam Cie tylko poinformować, że Twój drugi list do mnie już dotarł. :-)
  Napisałam o nim na blogu, zapraszam^^
  Pozdrawiam ;*

  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo nachalna reklama sklepu :(

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Dreamy World , Blogger