Popular Posts

Pielęgnacja malucha: Dbanie o pupkę!

Dbanie o dziecko dla każdej mamy jest czymś oczywistym. Nawet kiedy po raz pierwszy mamy np.: zmienić pieluszkę to dzieje się to instynktownie. Już tak mamy, że jesteśmy tak zaprogramowane.Dzisiejszy post będzie o pielęgnacji delikatnej pupki naszego maluszka. Co robić by nie dopuścić do odparzeń powstałych przez pieluszki
tzw. "odparzenia pieluszkowe".

Małe dzieci mają bardzo delikatną skórkę. Odparzenia najczęściej powstają pod pieluszką. Są tam odpowiednie warunki do ich powstawania. Dlatego pupę malucha należy pielęgnować bardzo staranni.

Regularne przewijanie

Mokra pielucha to idealne miejsce do powstawania odparzeń, z kolei w kupce malucha są bakterie, które mogą spowodować infekcje układu moczowego. Jeśli używamy pieluch tetrowych, musimy przewijać go za każdym razem gdy tylko zrobi siusiu. Nawet 10-12 razy na dobę. Pieluchy jednorazowe są znacznie wygodniejsze, można zmieniać je nieco rzadziej. Maluchowi jest w nich niewygodnie gdy są spuchnięte i ciężkie od moczu. Tak naprawdę to niezależnie od rodzaju pieluchy należy ją zmienić przed ułożeniem dziecka do snu, po przebudzeniu i natychmiast po tym jak zrobi kupę ( niezależnie od pory dnia ).


Dokładne mycie pupki

Do mycia pupki używamy nawilżonych chusteczek, najlepiej tych naturalnych bądź zwykłej wody i pieluchy tetrowej. Mydła używamy tylko wtedy kiedy dziecko zrobi kupkę. Kiedy myjemy dziewczynkę musimy pamiętać, by robić to od przodu ku tyłowi. Dzięki temu nie przeniesiemy bakterii.

Osuszanie skóry

Do osuszania pupki najlepiej używać zwykłej tetrowej pieluszki. Najlepiej będzie kiedy nie będziemy pocierać skóry tylko dociskać materiał. Unikniemy podrażnienia skórki.

Ochrona przed podrażnieniami

Kiedy już przewiniemy malucha musimy pamiętać o tym by za każdym razem posmarować pupę bobasa specjalnym kremem zapobiegającym odparzeniom. Do codziennej pielęgnacji wystarczy krem, ale jeśli pojawią się zaczerwienienia czy podrażnienia. Wtedy najlepiej użyćmaści lub kremu gojącego. Kiedy pupa jest posmarowana to jest idealnie chroniona przed wilgocią czy tarciem.


Im niej tym lepiej

Jeśli już stosujemy kremy to pamiętajmy by nie stosować dodatkowo maści czy zasypek. Musimy wiedzieć, że każdy kosmetyk nawet ten najdelikatniejszy może uczulić delikatną skórę dziecka. Dlatego jeśli używamy już jednego preparatu, do którego mamy zaufanie to nie należy go zmieniać.

Wietrzenie

Najlepiej jak najczęściej wietrzmy pupę maleństwu. Najlepsza dla dziecka poza kosmetykiem jest ... świeże powietrze. Kilka razy dziennie pozwalajmy mu poleżeć z gołą pupką, niech pofika nóżkami.

Reakcja

Gdy tylko zauważymy zaczerwienienia, podrażnienia, itp. to musimy szybko reagować. Bo zmiany powstałe podczas odparzeń pieluszkowych mogą się pogłębiać. Dlatego, kiedy dziecko jest chore, ma biegunkę, itp. musimy pielęgnować je jeszcze staranniej. Na czas kiedy skóra jest podrażniona najlepiej zrezygnować ze stosowania chusteczek nawilżonych. Najlepsza będzie wtedy zwykła woda.Pamiętajmy dziecko jest bardzo delikatne i wrażliwe. 
Dlatego by nie odczuwało bólu i zdrowo się rozwijało musimy dbać o pociechę. Dbajmy o pupę malucha by nie czuło dyskomfortu spowodowanego odparzeniami pieluszkowymi. 
To nic trudnego a możemy tylko pomóc dziecku. Powodzenia w pielęgnacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Dreamy World , Blogger