Popular Posts

Pielęgnacja malucha: Rytuały zasypiania ...

... Czyli 5 sposobów dzięki którym złagodzimy stres dziecka podczas zasypiania.


Dla osoby dorosłej codzienne robienie tego samego jest tak naprawdę nudne, ale dla naszego maleństwa to sposób aby wiedzieć kiedy pora jeść, bawić się czy spać.
Kiedy plan dnia dziecka jest uporządkowany to łatwiej jest mu się odstresować, szybciej się relaksuje i uspokaja. 

1. Zrelaksujmy się w kąpieli
Kąpiel nie tylko służy utrzymaniu higieny ale świetnie relaksuje malucha. Jest to też sygnał dla dziecka, że właśnie zbliża się czas układania do snu. * Dziecko powinno być wykąpane zanim dopadnie je straszny głód bądź potworne zmęczenie. 
* Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę. Jest jedna którą wszyscy zalecają ale dzieci to indywidualiści. Wodę należy dopasować do brzdąca.


2. Masaż ciałka
Po kąpieli, kiedy dziecko jest już osuszone to możemy je pomasować. Każdy wie, że masaż rozluźnia napięcie mięśniowe. Do wykonania masażu nie potrzebujemy żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy, że z wyczuciem, powoli wetrzemy w skórę dziecka balsam lub olejek do pielęgnacji ciała. 

* Aby masaż był przyjemny dla dziecka, powinnyśmy mieś ciepłe i gładkie ręce. 
* Wykonujmy powolne ruchy z góry do dołu. Jeśli dziecko zaczyna się niecierpliwić przerwijmy i ubierzmy malucha.

3. Najedzone do syta
Po kąpieli i masażu przychodzi czas na kolację. Posiłek który podajemy dziecku przed snem, powinien być lekkostrawny, a jednocześnie treściwy, żeby maluszek nie obudził się z burczeniem w brzuszku. Najedzony szkrab szybko robi się senny, dlatego odpowiednia kolacja to połowa sukcesu w usypianiu brzdąca ...* Niezależnie czy dziecko jest karmione piersią czy butelką, powinno się najeść. Najlepiej próbować dać dziecku jak najwięcej pokarmu. 
* Jeśli dziecko już skończyło 4-5 miesięcy to jego kolacją może być kaszka. Organizm dziecka trawi ją wolniej dlatego malec dłużej nie odczuwa głodu. Taki posiłek brzdąc może popić porcją mleka. 
* Jeśli dziecko ma już pierwsze ząbki, po posiłku powinniśmy wyczyścić je za pomocą specjalnej szczoteczki. Jeśli dziecko nie chce dać nam wyczyścić ząbków to można mu podać wodę która wypłucze resztki pokarmu. 


4. Czytanie
Aby pomóc dziecku wyciszyć się, możemy poczytać mu książeczkę bądź zaśpiewać kołysankę. ( Kira chyba woli jak jej śpiewam choć nie potrafię ). Nawet jeśli nie rozumie jeszcze słów, to łagodny ton głosu rodzica na pewno je uspokoi. 

* Podczas czytania przytulmy malucha do siebie. Ciepło naszego ciała podziała kojąco. 
5. Do łóżeczka
Dziecko powinno znaleźć się u siebie, kiedy jest senne, ale jeszcze świadome. Dzięki temu dziecko szybciej nauczy się zasypiać samodzielnie. ( Tego jeszcze nie opanowałyśmy razem z małą, ciągle jestem jej potrzebna do zaśnięcia ).


* Nasza obecność jest dziecku potrzebna. Możemy je trzymać za rączkę bądź głodzić po pleckach czy główce. 
* Dziecko powinno zostać położone spać tam gdzie ma już zostać na całą noc. Nie powinnyśmy przenosić go na tzw. " śpiocha ". Maluch w nocy może się obudzić i wystraszyć. 


Niemowlę bardzo lubi, kiedy każdy dzień kończy się tak samo: kolacja, kąpiel i ułożenie do snu. Dzięki temu maluch łatwiej się wycisza i szybciej zasypia. Jeśli do tej pory nie znałyśmy magicznej mocy rutyny, najwyższa pora ją poznać.

Pozdrawiam, 
Klaudia mama Kiry

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Dreamy World , Blogger